суббота, 16 января 2016 г.

Година спілкування "Що ми знаємо про календарі?"


                                                                                          Конкурс "Дерево–календар"

                в  3 класі в   рамках

проекту «Читацький сад» розпочато!!!                                            








    Ідея створення такого дерева третьокласникам  прийшла з початком нового року. У більшості дітей слово «календар» найчастіше асоціюється з маленьким відривним календарем або великим настінним, який прикрашає інтер'єр квартири протягом усього року.

    Однак, пояснила вчитель, такий вид календар придбав відносно недавно. В ході історії змінювався сам календар, принципи його складання, а також його зовнішній вигляд.
     Тому перед початком конкурсу "Дерево-календар" була проведена година спілкування "Що ми знаємо про календарі?"
     Вчитель Грон І.А. розповіла дітям:
Приміром, на території стародавнього Вавилона археологами були виявлені химерні глиняні пластинки, що містять безліч отворів. Як вони з'ясували згодом, ці платівки були не чим іншим, як прабатьком сучасного календаря. Стародавні жителі щодня переставляли палички з одного отвору в інше і таким чином вели відлік часу.
    Спроби створення календарів можна знайти в культурі Майя і стародавніх інків. Більшість стародавніх календарів збереглися на стінах храмів та інших архітектурних споруд. У Древній Русі календар був своєрідний альбом, що складається з декількох сторінок. На першій сторінці розміщувався сам календар, а всі наступні містили інформацію з астрономії, фізики, а також правила відліку часу. 

Календар дозволяє фіксувати дати і вимірювати інтервали часу. Це необхідно для реєстрації подій в хронологічному порядку. Здавна календарі використовували для призначення церковних свят - в тому числі не мають точної дати, як у випадку з Великоднем. У світському житті заробітна плата, процентні виплати та інші зобов'язання також прив'язані до тимчасових інтервалах.
Основні типи календарів: сонячні, місячний і місячно-сонячний. Тривалість доби визначається обертанням Землі навколо своєї осі. Місячний місяць прив'язаний до обігу Місяця навколо Землі. Сонячний рік заданий обертанням Землі навколо Сонця.
    Стародавні єгиптяни, майя і більшість сучасних країн дотримуються сонячного календаря. Він прив'язаний до тривалості сонячного року, в якому 365,2422 доби. Цивільний календар відкорегований під ціле число 365, а відсутню дробову частину враховують, додаючи до високосному році один день.
     Мусульмани використовують місячний календар, в якому довжина року 354 діб. Це на 11 діб коротше сонячного року, і викликає незручності у суспільному житті.
    У місячно-сонячному календарі реалізована спроба за допомогою припасувань узгодити тривалість сонячного року з місячними місяцями. Такий офіційно прийнятий в Ізраїлі єврейський календар.

  Так існує православний, мусульманський, єврейський, китайський та інші календарі.  
   Юліанський календар. Спочатку дати не збігалися з природними сезонами. Після реформи Юлія Цезаря з'явився високосний рік. Юліанський календар називають «старим стилем».
 Однак офіційно визнаним є григоріанський календар, на який орієнтується більшість країн світу.
 Папа Григорій XIII доповнив юліанський календар, і 21 березня стало днем весняного рівнодення. З 1582 року з'явився так званий новий стиль. Виправлення дат внесло плутанину, тому що Григорій XIII наказав внести поправки в минулі дати. Зараз григоріанський календар використовується в Україні, Росії, США та інших країнах. Григоріанський календар узгоджується з явищами природи, але і в ньому є недоліки. Ведуться розмови про вдосконалення та реформу календаря.


Які  ж бувають календарі? ( інформацію підготували і розповіли окремі учні)

1 учень
 Настільний календар. Невід'ємний атрибут будь-якого офісу. Класичний варіант настільного календаря являє собою пірамідку, що складається з календарних листів, скріплених спіральної скріпкою. Це незамінний помічник будь-якого офісного співробітника. Тому при виборі настільного календаря необхідно виходити не тільки з особливостей його дизайну, а й брати в розрахунок функціональні можливості такого календаря.
2 учень
 Квартальний календар. Відрізняються оригінальністю дизайну і зручністю у використанні. Це традиційний елемент оформлення робочого місця, а також відмінний подарунок діловим партнерам до Нового року. Подібний календар дуже часто виконує маркетингові функції, так на титульному аркуші і на окремих сторінках ви можете помістити рекламу або коротку інформацію про вашу компанію. Квартальний календар друкується, як правило, на офсетному або крейдованому папері і оснащений спеціальним курсором.
3 учень
 Настінний календар. Являє собою яскравий постер, прикрашений оригінальними фотографіями. Настінний календар може бути будь-якого розміру і містити різні декоративні елементи. Барвистий настінний календар з фотографіями - це чудове прикраса для будь-якого будинку або офісу.
4 учень
Кишеньковий календар. Це компактний календар невеликого розміру (9x6 см), який зручно носити в кишені або сумці. Кишеньковий календар - це найбільш доступний спосіб поширення реклами, а також відмінний сувенір до будь-якого свята.

    Діти розглянули різні календарі, принесені вчителем та дітьми з дому: православний календар, відривний календар , настільний календар, настінний календар, кишенькові календарики, книги-календарі для дітей «Дванадцять місяців», тематичні календарі, і зробили висновки:
Що існує велика кількість видів календарів, кожен з яких має свої особливості.       Разом з тим, будь-який  календар виконує дві найважливіші функції - фіксація дат та вимірювання часових проміжків. Тому при виборі календаря потрібно орієнтуватися, перш за все, на конкретні практичні завдання, які він буде виконувати.

   А вихованці вирішили створити  своїми руками  свої, неповторні настінні календарі . Календарі будуть створені на основі альбому з малювання. На кожен місяць буде відведено дві сторінки. На першій сторінці – назва місяця, календарна сітка та інформація про актуальні події та свята цього місяця. На другій – віршики, загадки, прислів’я, прикмети, малюнки та інше (за бажанням та фантазією дітей) по темі місяця. Кожного місяця діти будуть оформляти по дві сторінки.
     Конкурс буде тривати з січня 2016 року і до грудня 2016 року, тобто 12 місяців. В кінці року будуть підведені підсумки і оголошені результати конкурсу.
 Ось такий вигляд будуть мати обкладинки календарів.







Комментариев нет:

Отправить комментарий