Тема. Тарас Шевченко – великий український поет.
Удосконалення навичок читання тексту.
Читання вірша Т.Г. Шевченка
«Тече вода з під явора».
Мета: ознайомити учнів
з творчістю українського поета Т. Г.
Шевченка;
удосконалювати навички читання
зв'язних текстів, віршів;
працювати над виразністю читання віршованих
текстів;
розвивати пізнавальну активність
школяра, усне мовлення;
збагачувати словниковий запас;
виховувати любов до рідної природи,
інтерес до творчості поета.
Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка,
«Кобзар» Т. Г.
Шевченка,
малюнок хмаринки з буквами, окремі видання
творів для дітей,
звукові фішки, комп’ютер, презентація.
ХІД УРОКУ
Пролунав уже дзвінок.
Починаємо
урок.
Учитель перевіряє наявність у дітей на партах
необхідного приладдя,
готовність учнів до уроку.
1.Повторення
вивченого
а)
Гра « Слова-блискавки»
( Наш, Україна, край, рідний)
-
Утворіть речення з поданих слів. ( Наш
рідний край – Україна.)
б) Гра «Слово заховалось»
в) Звуко-буквений аналіз слів –
Україна і Батьківщина.
- Що ви можете сказати про
букву Ї в слові Україна, а які незвичайні літери
є в слові Батьківщина? В якому слові більше
складів?
2. Підготовка до вивчення нового.
а) Завітала до нас незвичайна хмаринка.
З собою принесла літери.
На дошці — малюнок хмаринки з літерами е, я, з, ф, н, щ,
ш, а, ч, ю, к, о, в.
- Назвіть і покажіть їх.
- А
тепер я буду швидко показувати літери, ви повинні уважно стежити за ними,
щоб прочитати слово.
-
Яке слово ви прочитали?
Фізкультхвилинка
« Налетів сердитий вітер»
Б) Гра « Букви переплутались» арТас - Тарас
3. «
Мозковий штурм»
- Хто такий Шевченко?
- А
що вам відомо про поета?
ІІІ.
Вивчення нового матеріалу.
1.
Повідомлення теми і мети уроку ( Слайд 1)
9 березня 2014року український народ
відзначав 200 років від дня народження
Т.Г.Шевченка. Сьогодні на уроці ми і
поговоримо про видатного українського
поета.
2.
Вірш « Портрет Шевченка» (
декламує учениця).
3. Розповідь вчителя
(презентація)( Слайд 2 Дитячі роки_)
Народився
Т.Г.Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринці на Київщині
(тепер Черкаська обл.) в сім’ї
кріпаків.
4.
Словникова робота (інформацію
готують учні дослідницької групи)
-
Хто такий пан? Пан – це хазяїн, або господар.
-
Що означає
слово „кріпак”?
Це людина, закріплена за паном, яка працює на
нього. Пан міг кріпака продати, купити, виміняти, як річ.
5.
Вчитель. Малим Тарас думав, що
небо над головою, ніби високий дах, а там удалині, цей дах опускається до
землі, там його стовпи залізні підтримують. В дев’ять років, коли померла мама,
дитинство потьмарилося горем. А через два роки помер і батько. Почалося страшне
сирітське життя. Він відчуває потяг до поезії, малярства. В 14 років його
забирають працювати до пана Енгельгарда. Важкими були
його дитячі роки.
6.
Т.Г.Шевченко – великий
український поет (Слайд 3)
Тарас почав писати вірші ще в
дитинстві.
Вірші Т.Г.Шевченка перекладені
різними мовами.
У рядку закресліть однакові літери
— і ви прочитаєте назву книжки
Т. Г. Шевченка.
Л у к м о е б у з е а л р м
- Так
як називається книга Т. Г.
Шевченка? Так, перша його збірка
називалася
«Кобзар».
б) Гра «
Знайди родичів» ( Слайд 4)
Яке з поданих слів є
родичем до слова кобзарі коза коса кобра
кобза
в) Словникова
робота (інформація
від учнів дослідницької групи)( Сл.5,6)
- Кого називали кобзарями?
Людей, які співали і грали на кобзі, називали
кобзарями.
Кобза – український музичний інструмент.
7.
Т.Г.Шевченко – художник (Слайд 7,8,9)
Він хотів
бути малярем, тобто художником, щоб малювати природу та
красу рідного краю, минуле тяжке життя, свою сім’ю. Його
роботи різноманітні
за жанром: автопортрети, портрети, пейзажі. Розгляньте репродукції
картин
Т.Г.Шевченко.
8. Вшанування пам’яті Т.Г.Шевченка
( Слайд 10,11)
Народ шанує
поета. Його вірші повік не забудуть. Йому поставлено пам’ятники,
його ім’ям названо
вулиці, парки, школи.
►► Фізкультхвилинка (музична)
Є вірші поета, які покладено на музику.
VІ.
Робота за «Букварем»
(с.142-143)
1) Читання тексту вчителем.
2) Словникова робота
Хист - уміння, здібності.
3). Бесіда за
прочитаним
- Про кого
текст?
- Чим
захоплювався Тарас у дитинстві?
- До чого
закликав у своїх віршах ?
4) Читання тексту учнями
«Ланцюжком»
1) Гра «Відшукай речення за
початком».
Учитель читає
речення зупиняється, учні знаходять і дочитують його.
2) Гра «Небо, земля».
За командою
«Небо!» припинити читати і помітити очима те місце, де застала команда, а очі
підняти догори і відірвати від тексту. За командою «Земля» продовжувати читати
від поміченого місця.
3) Гра «Відшукай слово».
Учитель називає
слово, а учні знаходять і зачитують з ним речення.
1)
Декламування відомих віршів Т.Г.Шевченка.
- Діти, а які
вірші Т.Г.Шевченко ви знаєте?
- А про що писав поет у своїх творах?
2)
Читання вірша вчителем.
— Про кого цей вірш?
3) Словникова робота.
Хлюпочуться качуром качаточка осокою
- Значення якого слова вам незрозуміле?
Пишається – красується.
4) Самостійне читання вірша учнями.
5) Відтворення змісту прочитаного.
— Де тече вода?
— Що роблять
качаточка?
— Хто за ними
випливає?
— Що робить
качечка?
— Як одним
словом можна назвати качечку, качура, качаточок?
6)
Прослуховування пісні на слова Т.Шевченка « Тече вода з-під явора» (Сл.12)
7) Гра «Знайди помилку». Допоможи
Незнайку. (
Сл. 13)
Учитель читає
вірш, припускаючись помилок, учні уважно слухають і виправляють.
8) Виразне читання вірша.
4. Перегляд виставки
книжок з творами Т. Г. Шевченка ( Сл. 14)
1.
Підсумкова бесіда.
— Про кого
говорили на уроці?
— Що нового ви
про нього дізналися?
— Як називається
збірка творів Т.Г.Шевченка?
2.
Декламування вірша учнями.
У вікні любисток, на підлозі м’ята,
У простій оправі — книга серед книг.
Наче щедре сонце оселилось в хаті,
Як велике щастя, стало на поріг!
Мудра, світла книга — то «Кобзар» Тараса,
На столі, як свято, білий коровай.
І пішло повір’я з прадідського часу:
Як «Кобзар» у хаті — буде щастя, знай!
3.
Гра « Розшифруй слово» (
робота за таблицею) ( Сл. 15)
11, 12, 27, 12,
2, 28, 3 !
М
О Л О
Д Ц І !
Комментариев нет:
Отправить комментарий