среда, 8 января 2014 г.

Мета:
 Продовжити ознайомлення дітей із творчістю Грицька Бойка, розширити знання учнів
  про  життєвий шлях Г.П.Бойка.
 Активізувати читацькі інтереси дітей, розвивати навички виразного читання,
 виховувати почуття гумору, любов до рідного слова.
 Розвивати творчі здібності дітей. Вчити спостережливості, доброзичливості, уважності.
 Виховувати повагу до учасників конкурсу, бажання перемогти.
Тип уроку:  урок позакласного читання, урок – конкурс.
Методи і прийоми навчання:
 Індивідуальна і попередня робота, бесіда, розповідь, повідомлення, інсценізація.
 Обладнання:
 Збірка віршів Г.Бойка, портрет поета, записи на дошці, на плакатах, кросворд, виставка
книг Грицька Бойка, музичний супровід - слова Грицька Бойка, музика І. Поклад, А. Філіпенко, “ліки” для реклами аптеки “ Чудо - ліки”, грамоти та подяки учасникам конкурсу.
Література:
 Романько В. Література рідного краю.- Донецьк, 1995р.
  Наумчук М. Книжечка-виручалочка. - Тернопіль, 1997р.
  Газета 'Розкажіть онуку"№ б, 2002р.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Пізнавальний етап .
ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
ІІІ. Основна частина.
1.      Розповідь - повідомлення про поета-земляка Грицька Пилиповича Бойка.
2.      Проведення конкурсу.
1) Мотиваційний момент.
             2) Конкурс виразного читання віршів.
             3) Зустріч з незвичайним гостем.
             4) Конкурс на краще промовляння скоромовок.            
                          Фізкультхвилинка
             5) Конкурс на краще складання  загадок.
             6) Конкурс на кращу інсценізацію веселики.
VІ. Підсумок уроку
        1.Складання сенкану.
        2. Виступ членів журі.  Визначення переможців. Вручення нагород.

               


 Девіз:
 «Сміх з веселого й смішного — незмірима глибина». (П.Гпазовий)
І. Організаційний момент.  Пізнавальний етап
На дошці написано:  «Якщо народ співає і сміється, то в нім здорове сердце бється»,
« Сміх з веселого й смішного – незмірима глибина».

1.Розгадування кросворда.
Потренуємо свій розум, спробуємо відгадати кросворд.( слайд 1 )

                                             6      








































1
2
3
4
5
 
1.У давнину так називали людину, яка ходила містами і селами й оспівувала подвиги
 козаків, акомпануючи собі на арфі. (Кобзар)
2.Прозовий твір невеликого обсягу, в якому розповідається про життєві події, як правило, в такому творі небагато героїв. (Оповідання)
3.Невеликий віршований твір, у якому висловлюються недоліки людей. Дійовими особами в ньому можуть бути рослини, тварини чи побутові речі. Автором таких був Л. І. Глібов.
( Байка)
4.Фантастичний твір про неймовірну, але повчальну історію. Вигадка, яка містить щось
повчальне. (Казка)
5.Група рядків вірша, що об’єднані змістом та римою. (Строфа)
  Якщо правильно розгадаємо його, то у 6 вертикальному стовпчику прочитаємо прізвище.  
  (Портрет поета) (слайд 2)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Учень:
Сміх людський — чудесна штука.
 Він — мистецтво і наука.
 Він — в житті і для життя.
 Із потворного й дурного
 Посміятися не гріх.
 Добрий сміх не б'є, не мучить,
 Він на світі жити учить. [П.Гпазовий)
Вчитель:
Сьогодні ми з вами поговоримо про всім відомого і улюбленого поета української дітвори.  Грицько Бойко - поет саме дитячий, всі його вірші присвячені дітям.
Він з глибоким розумінням виховного значення сміху виставляє на осуд дітей найрізноманітніші вади дитячого характеру. Вереда, замазура, задавака, ледар, роззява, симулянт - ось ким населені гумористичні вірші Бойка.
У Бойка сміх не жорстокий, не бездушний, а м'який і доброзичливий,  покликаний помогти, а не принизити. Дійсно,« не б’є, не мучить, а на світі жити учить».
На уроках читання ми почали вивчати творчість цього чудового поета. Давайте пригадаємо, що ми знаємо про Грицька Бойка.
 А тепер, послухаємо ще деякі повідомлення з біографії поета.

ІІІ. Основна частина уроку
   1. Розповідь - повідомлення про поета-земляка Грицька Пилиповича Бойка.
  1 учень
    Народився Григорій Пилипович  Бойко 5 вересня 1923 року в шахтарськім краю, на
   Донеччині. По закінченні сільської школи семирічки навчався у Оленівській рудниковій
   школі. Щодня кілька кілометрів тупав пішки, а потім ще й під’їжджав поїздом, але жодного
   разу не пропустив уроків. Одразу після випускного вечора пішов на фронт,   пройшов всю
   війну від рядового до офіцера - зв’язківця. Після війни навчався на літературному факультеті
   Донецького інституту.
   2 учень
   А після війни він взявся за перо і упевнено, енергійно й стрімко увійшов у літературу,
   назавжди підкорив чисті дитячі душі. Початком своєї літературної діяльності письменник
   вважає 1950 рік. Перша дитяча збірка Грицька Бойка «Будем шахтарями»,
   «Моя Донеччина» вийшла в 1951 році. Письменник видав близько ста книжок для дітей.
    Особливо полюбилися малечі «Билиці дяді Гриця», «Про дідуся Тараса», «Хлопчик Ох»,
    «Ніс у сметані». (перегляд виставки книг Г. Бойка) ( слайд 3, 4 )

    3 учень
    У поезії Грицька Бойка тонкий ліризм поєднується з тонким гумором. Грицько Бойко не
    просто розважає людей, але й виставляє на сміх різні вади дитячого характеру. Вереда,
    замазура, хвастун, брехун, ледар, базіка, боягуз, задавака, ябеда – ось ким населені
    гумористичні вірші Грицька Бойка.
    Помер Гриць Бойко 1978 року в м.Києві. ( слайд 5 )

    Учитель
    До сказаного хочу додати, що лише за життя поета вийшло понад 50 книжок. А загальний
    тираж його книжок становив близько двадцяти мільйонів примірників.
    Дуже любив дітей. Залюбки бавився з малюками, розповідав неймовірні пригоди, грав з ними
    в різні ігри.
    Там, де з'являвся дядько Гриць, дзвеніло й реготало, аж сміх той розбризкувався навкруги
    золотим зерням.
    Він був дуже талановитим письменником і дуже скромною людиною. Вірші вражають
    світлою поетичністю, досконалістю форми, теплим іскрометним гумором, великою добротою
    й гуманізмом навіть тоді, коли він дотепно й незлобливо кепкує над невдахою чи таким собі
    ледачим вашим ровесником.
    Вчитель
   У дитячій літературі не знайдеться, напевне, жанру, в якому б не працював Грицько Бойко:     
   підкажіть мені, діти,що придумав і написав для вас поет (поеми, вірші, скоромовки,
   лічилки, загадки, п’єси – казки) тобто все, що подобається таким чарівним жителям країни
   Дитинства. ( слайд 6)
  Окремо хочеться сказати про Г. Бойка як про поета – пісняра. Не він шукав композиторів, а
  вони його знаходили. На слова поета створено чотириста пісень, здебальшого для дітей.
  Збірник пісень на слова Г. Бойка називається "Соловейко ". Великою популярністю
 користувалися його  « Ніченька – чарівниченька» ( композитор І. Поклад), « Вишневий цвіт»
 ( композитор В. Верменич). А дітям подарував сотні пісень. І миз вами їх добре знаємо, тому
 що вивчали на уроках музики, а також співали на святах: « Новорічна» , « Морозець» та багато
 інших. Давайте зараз послухаємо уривок пісні « Ніченька – чарівниченька» ( слайд 7  )

2. Проведення конкурсу
1, 2, 3, 4, 5 !
Просим на конкурс завітать!
10, 9, 8, 7 !
Дуже раді вам усім!
Чи веселі та здорові? – Так!
А до конкурсу готові? – Так!
Щоб перемогу в конкурсі здобути, дотепним і веселим треба бути!
Представлення жюрі.
 Словникова робота ( Що означає слово – жюрі?) ( слайд 8)
Дозвольте представити членів нашого жюрі.

1)Мотиваційний момент
Учениця


Сум за сміхом по двору
Невідступно ходить,
Сміх лікує дітвору,
Ну, а сум їй шкодить.
                                                                            
Як дитина – вереда
Хниче без упину,
Значить сталася біда:
Сміх її покинув.

Значить, сум її насів,
З очей сльози точить,
І тому дитина всім
Голову морочить.

На таку дитину гріх
Гримати і цикать,
Подаруй дитині сміх –
Перестане хникать.
              В. Лагода


2) Конкурс виразного читання віршів.
    а) Зараз ми з вами проведемо конкурс на краще виконання віршів Г. Бойка, але спершу
         подивимося і послухаємо як це робить ваш ровесник, учасник театру мініатюр з
         міста  Обухів – Володимир Мішута. ( слайд 9)
     б) Виконання віршів Г.Бойка учнями.

3) Зустріч з незвичайним гостем.
 Кого ж висміював Грицько Бойко у своїх творах?
 Непосид, безграмотних, брехунів, невдах, хвальків, задавак, прогульщиків – симулянтів,
 роззяв, хитрунів, замазур, ябід.
 Як же позбавитись від таких людських недоліків, як вилікуватись, до кого звертатись за
 допомогою? Люди завжди шукають відповіді на ці запитання.  Сьогодні у нас в гостях
 незвичайний гість. Привітайте!!!
Доброго дня шановні та дорогенькі!
Я, власник аптеки Чудо - ліки – Барбовал Валідолович Пігулкін.


Я в курсі всіх шкільних проблем,
І буде тут все без дилем.
Все в мене точно, як в аптеці
Й записано у картотеці.
Хто хитринкою хворіє,
Хто просто прогуляти мріє.
Є ліки в мене й для відваги
Отож: до вашої уваги!...






             


               Ось лейкопластир – язикор, він допоможе базікам і язикатим.
А це таблетки – смілогран, вони для боягузів.
О! чудодійна мікстура – антипрогулін, для тих, хто прогулює уроки.
Важлива мазь для лікування ледарів – трудолюбол.
А ось дефіцитний гель – протибрехунол, його не придбаєте в жодній аптеці,
крім моєї, він швидко і надовго позбавить шкідливої звички – брехати.
А це, думаю, знадобиться всім вам – аерозоль успішності – високобалін.
Ця маленька пляшечка з краплями наполегливості – самонапозин.
А ще в моїй аптеці є гірчичники слухняності, з назвою – дисциплінон.
Завітайте до аптеки! Придбайте! І ви не пошкодуєте!

Підведення підсумків ( слайд 10 )
За уявою поета учень повинен бути: доберіть антоніми –
Брудний? – Ні – охайний;
Брехливий? – Ні – чесний;
Ледачий? – Ні – працьовитий;
Боязкий? – Ні – сміливий.
 4) Конкурс на краще  промовляння  скоромовок.
  Вчитель:  
  А зараз познайомимося зі скоромовками поета та проведемо конкурс на кращого
           скоромовника. 
                         
          Фізкультхвилинка. Під пісеньку « Морозець» ( слова Г.Бойка, музика А. Філіпенка)

         5) Конкурс на краще складання загадки
            а)  Розгадування загадок Г. Бойка.
              б)  Складання загадки самостійно (робота в парах)
                  Кожна пара отримає папірець з словом – відгадкою до майбутньої загадки, яку
                 складете ви через 3 хв. Не забувайте при складанні вказати характерні ознаки
                 заданого предмета,якісь його особливості, використайте порівняння з іншими
                  предметами. Час пішов.
    в) Перевірка придуманих загадок і їх відгадування.
       
          6) Конкурс.Інсценізація  веселинок про дітей.
               Ми вже з вами сьогодні слухали вірші у виконанні наших учнів.
               А тепер ще послухаємо веселики, але у виконанні двох учнів.
              Головне завдання цього конкурсу проявити свої акторські здібності.

  ІY. Підсумок уроку.

1.Складання сенкану. ( робота в групах)
Щоб підвести підсумки сьогоднішньому нашому урокові розділіться на дві групи і складіть сенкан, враховуючи тему нашого уроку, все почуте і побачене на уроці.
Згадаємо за якою схемою складається сенкан. (слайд 12)
А також правила роботи у групі та розподіл ролей в групі ( головуючий, секретар, посередник, доповідач)
2.Виступ членів журі. Визначення переможців.  Вручення нагород.



Швидко час минає.             
Журі переможців вітає.
Швидко спливають хвилинки –
От і прощатись пора
Я на прощання вам зичу
Радості, здоровя і добра